Zatrucie ksylitolem u czworonogów. Na co wypada zwrócić szczególną uwagę?

Dużo towarów obejmuje mieszankę słodzącą – ksylitol. Niemniej, że ksylitol jest do cna bezpieczny do spożycia przez ludzi, jest trujący dla psinów.

Na czym polega ksylitol? Rad udziela dobry weterynarz krosno

W toku przeszłych kilku lat nastał obszerny przyrost używania surowców monosacharydu i środków cukrzących. Przykładowym z najczęstszych jest ksylitol, który jest na bank znajdującym się spirytusem cukrowym występującym w wybranych produktach i warzywach.

Jakoś ksylitol można wykopać w wielu produktach, jak chociażby bezcukrowe gumy do żucia i witaminy do żucia, staje się on też coraz silniej popularny w chlebach. To znaczy, iż istnieje możliwość, że może być dotychczasowy w ciastach i innych lubych delikatesach.

Ksylitol jest też raz na jakiś czas charakteryzowany jako „cukier brzozowy”, wobec tego główne jest, aby dokładnie przetestować listę komponentów przed kopnięciem czegokolwiek psinie. Jeżeli nie jesteś pewien, bez ustanku uchowaj ostrożność.

Jaka ilość ksylitolu jest jojcząca dla psów?

Nawet nadzwyczaj małe ilości ksylitolu mogą pobudzać ceremonialne problemy uzdrawiające. Biorąc pod uwagę wielorakie ilości ksylitolu występujące w wielorakich produktach, ilość produktu, która musi zostać zjedzona, aby pojawiła się toksyczność, jest różna.

Dzięki temu niezwykle zasadnicze jest, aby natychmiast skontaktować się z doktorem weterynarii lub Vets Now, jeżeli tropisz, że Twoje zwierzę zjadło jakąkolwiek ilość ksylitolu.

Czemu ksylitol jest tak groźny dla czworonogów?

Stopień cukru we krwi jest nadzorowany przez insulinę, która jest inkretem wyzwalanym przez trzustkę. U ludzi ksylitol nie aktywizuje emancypowania insuliny, jakkolwiek u piesków ksylitol jest bardzo szybko wchłaniany i pobudza intensywną stymulację emancypowania insuliny, co następnie prowadzi do ekspresowego spadku pułapu cukru we krwi (hipoglikemii).

Obszerne dawki ksylitolu mogą też pobudzać nieodwracalne uszkodzenie wątroby.

Jakie są objawy zatrucia ksylitolem u psów?

Po spożyciu ksylitolu u piesków przejawy pojawiają się najczęściej podczas 30 minut (choć mogą stać się niezwykle ekspresowe albo toczyć się nawet do 12 godzin). Objawy zatrucia ksylitolem u psów mogą obejmować:

czy padaczka u psa jest śmiertelna?

jak zrobić żeby pies nie bał się petard?

szczeniaki po cesarskim cięcu

choroby skóry u psa

pies wymiotuje

pies ma zatwardzenie i wymiotuje

kał z krwią u szczeniaka

udar u psa

Jakie jest leczenie zatrucia ksylitolem u pieska?

Nie należy wywoływać wymiotów ani dawać pieskowi niczego doustnie, chyba żeby lekarz weterynarii szczerze przepisze takie kontynuowanie. Chociaż nie ma antidotum na zatrucie ksylitolem, nieodzowne jest szybkie leczenie poprzez konowała weterynarii. Leczenie może się różnić w porównaniu do tego, jak swego czasu Twój wybraniec skonsumował ksylitol.

Alternatywy leczenia obejmują wywołanie wymiotów, aby odradzić odleglejszemu przyswajaniu toksyny. Hospitalizacja celem zamysłu podania glukozy, aby sanować hipoglikemię, jeśli jest obecna. Wespół z płynami dożylnymi i medykamentami broniącymi przed niedociągnięciem wątroby.